Priprema božićne trpeze – lako i svečano

Među najznačajnijim obavezama koje domaćica ima za Božić jeste priprema božićne trpeze. Badnji dan i Božić su najdivniji pravoslavni praznici kada se porodica okuplja oko stola, svetkuje i odmara.

Ujedno oko ovih praznika koncentrišu se mnogobrojni običaji i porodični rituali, unosi se badnjak, čeka polažajnik, večera se na podu na prostrtoj slami, a ono što je najkarakterističnije jeste što svaka porodica ima „nešto svoje“, neku dugogodišnju tradiciju koju obeležava.

Predstavljamo vam nekoliko jela koje svaka božićna trpeza mora da ima.

Tradicionalno božićno pečenje

Centralno mesto na božićnoj trpezi, koja ujedno označava i završetak dugog posta, svakako zauzima pečenje. Običaji nalažu da se na Božić jede pečena prasetina. U davna vremena prase se peklo na ražnju, danas je adekvatna zamena pećnica, kao što je Bosch ugradna rerna, na primer.

Umesto celog praseta možete ispeći pečenicu, praseći but ili pak plećku sa rebrima. Osim mesa potrebno će biti ulje i so, a neke domaćice vole da dodaju i pola litra piva nakon prvog sata pečenja, jer tako kožica postaje hrskava.

Umesto prasetine može se pripremiti i svinjski but. Meso pecite na temperaturi od 180 stepeni sa krompirom, belim lukom i lovorovim listom, prekriveno folijom prvih sat vremena, a onda bez folije još pola sata dok ne porumeni.

Božićna šunka je nekima omiljeno glavno jelo za Božić. Posebno je sočna ako se peče sa smesom od šećera, sirćeta i senfa. Priprema podrazumeva premazivanje mesa na svakih 15 minuta dok se peče, a pun ukus osetićete ako šunku poslužite sa medom.

božićna-pečenica

Foto: pixabay.com

Obredni hlebovi i kolači

Za Božić se mese posebne vrste obrednih hlebova i kolača, a na prvom mestu je česnica. Ranije su se u nju stavljala razna znamenja, na prvom mestu novčić, a onda i laneno seme, zrno pasulja, ljuska jajeta i slično. Od toga, danas se zadržao metalni novčić ili zlatnik. U nekim krajevima česnica se mesi od projenog brašna, a negde isključivo od pšeničnog, i to kao kiselo testo.

Što se lomljena česnice tiče, običaj se razlikuje od kraja do kraja. Dok se u pojedinim krajevima Srbije česnica neizostavno lomi za Badnje veče, negde je božićna trpeza nezamisliva bez nje. Lome je domaćin i polažajnik, komad po komad i dele svima za stolom. Smatra se da će onaj koji dobije paru iz česnice imati sreće, para i uspeha tokom cele godine.

U nekim krajevima pored česnice mesi se i božićni kolač ili božićnjak.

Gibanica

Gibanica je takođe jedan od simbola božićne trpeze, bilo da se pravi od kora bilo da je uvijača. U dobro podmazanu tepsiju slažu se kore koje se premazuju maslom u kom su prethodno umućena jaja sa sirom. Posebnu draž imaju gibanice pečene ispod sača, mada su savršenog ukusa i one koje se ispeku u električnoj rerni.

Uz tradicionalnu gibanicu neke domaćice spremaju i pitu sa mesom.

Salate i slani rolati

Bogatstvo trpeze uvećaćete zimnicom i salatama. Možete napraviti rusku salatu, koja je gotovo obavezna na svim svečanim trpezama kod Srba, pa i na božićnoj. Uz urnebes salatu, tu je i mimoza.

Dekorativni i ukusni slani rolati biće još jedna đakonija više na vašem stolu. Koru napravite od šest umućenih jaja sa solju, šest kašika brašna i po tri kašike vode i mleka. Pecite na 180°C dok ne porumeni. Jako je važno da se vruć rolat uvije najpre u papir, a onda u krpu sve dok se ne ohladi. Kad se ohladi  premažite ga pavlakom i šunkom, urolajte i ostavite u frižideru da se stegne. Kao fil može vam poslužiti i ruska salata. Ukoliko vam nešto pretekne sa božićne trpeze nemojte bacati. Moderni zamrzivači sa NoFrost tehnologijom imaju mogućnost da brzo i bez mešanja mirisa zalede hranu.

Čokoladna torta

Na kraju, nakon svih ukusnih jela želećete da se zasladite. Naš predlog je čokoladna torta koja se pravi brzo i lako.

Za tortu sa čokoladom, keksom, lešnikom i eurokremom potrebno je da ispečete tri kore. Smesa za jednu koru pravi se od četiri umućena žumanca sa margarinom i šećerom. U to se doda 100 grama istopljene čokolade, 70 grama mlevenog keksa i dve kašike brašna. Kad se dobro umuti i napravi homogena smesa, umešajte sneg od umućenih belanaca. Kora se peče 20 minuta u rerni zagrejanoj na 180 stepeni.

Za fil penasto umutite osam jaja sa 200 grama šećera i skuvajte žuti krem na pari. U ovaj fil , dodajte 200 grama izlomljene čokolade sve dok se ne istopi.  Kad se ohladi u njega dodajte 200 grama umućenog margarina, a onda i po 100 grama mlevenog keksa i lešnika, kao i 200 grama eurokrema.  Pored čokoladnog fila treba umutiti i slatku pavlaku. Dovoljno će biti da se 1 litar slatke pavlake umuti u šlag.

Na koru prvo nanesete polovinu čokoladnog fila i četvrtinu slatke pavlake, pa onda stavite drugu koru i ponovite postupak. Na kraju treću koru premažite ostatkom slatke pavlake, a onda je ukrasiti čokoladom.

Nakon raznovrsnih jela sa posne trpeze ova poslastica dolazi kao deo raskoši svečanog božićnog ručka. Bogato, a opet lako pripremljena božićna trpeza podsetnik je koliko smo srećni, ali i simbol blagostanja koje želimo svojoj porodici u celoj godini. Ne propustite da čestitate praznik dragim prijateljima i rodbini, čestitke za Božić uvećaće prazničnu sreću.

You may also like...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *